נגישות סביבה

 
​נגישות הסביבה היא עיצוב כל השטחים הפתוחים לציבור שאינם רחובות - שטחים ציבוריים פתוחים (פארקים, גני שעשועים וכד'), בריכות שחיה, חופי רחצה, מתקני ספורט, בתי עלמין ומקומות קדושים ועוד.

סביבה נגישה - שטחים ציבוריים פתוחים (פארקים, גני שעשועים וכד'), בריכות שחיה, חופי רחצה, מתקני ספורט, בתי עלמין ומקומות קדושים.
סביבה נגישה משמעה אפשרות התניידות ושימוש במתקנים באתרי פנאי, נופש וספורט, בבתי־עלמין ועוד.
 
  • מאמר זה מספק תאור תמציתי אודות סביבה נגישה. לפירוט מעמיק פנו לקישורים "עוד בנושא".
 
עיקרון חשוב המוגדר בתקנות אלו הוא הקניית חוויה לאדם עם מוגבלות, הדומה ככל האפשר בטיבה ובאיכותה לזו של מבקר שאין לו מוגבלות.
 
  1. שטחים ציבוריים פתוחים כגון פארקים, גני־שעשועים וכדומה - יש לעצב אותם כך שאנשים וילדים עם מוגבלות יוכלו ליהנות מהם באופן בטיחותי, ויוכלו להגיע אל מרבית המתקנים, לפחות אל מתקן אחד מכל סוג.
  2. בריכות־שחייה וחופי־רחצה - תקנות הסדרת מקומות רחצה (בטיחות בבריכות שחיה) התשס״ד־2004 מחייבות את הרשות המקומית להנגיש את חופי־הרחצה ואת בריכות־השחייה שבתחומה. הכוונה היא לאפשר לאדם עם מוגבלות שימוש מלא ומכובד במתקני המקום, בכלל זה במלתחות ובבתי־שימוש מותאמים. יש לאפשר הגעה לאזורי הפעילות והמנוחה ושהייה בהם, וכן כניסה ויציאה נגישה מהמים. על הרשות המקומית לאכוף את ההוראות בתחום זה במסגרת רישוי עסקים.
  3. מתקני ספורט - אפשרות השתתפות הן כמשתתף פעיל והן כצופה במגרשים למשחקי כדור ואתלטיקה, באצטדיונים, במסלולי הליכה ואופניים, במתקני נופש פעיל וכיוצא באלה.
  4. בתי־עלמין, אתרי הנצחה ומקומות קדושים - אפשרות להגיע קרוב לחלקת הקבר, לקחת חלק בטקסים המתקיימים במקום ולצאת מהמקום, הכול ביחד עם הקהל. באתרים רחבי־ידיים יש לאפשר גישה עם רכב ולספק די מקומות ישיבה.

 

 

 _________________________________________________________________________________________

לתשומת לבכם:
המידע המובא באתר הוא כללי בלבד. מידע זה אינו נוסח מחייב של החוק והתקנות. כמו כן, אפשר שהחוק והתקנות שונו, אך האתר טרם עודכן. לדיווח על תקלות באתר זה ניתן לפנות ל: yisraelh@mishpatim.gov.il