בוא/י להיות בוחנ/ת פטנטים

 

 
 ​​​​​​

​אז מה בעצם עושה בוחן פטנטים?

 
הבוחן מקבל בקשה לפטנט, המתארת אמצאה, שיכולה להיות תרופה חדשה, מערכת לזיהוי מכשולים על ידי רכב אוטונומי, שתל דנטלי חדש, שיטה לקירור מעבדי מחשב או (כמעט) כל דבר אחר. הבוחן לומד את הטכנולוגיה ומבין את פרטי האמצאה וכיצד היא עובדת.
לאחר מכן, הבוחן עורך חיפוש במאגרי מידע כדי לראות האם האמצאה כבר הייתה קיימת, או שהיא מובנת מאליה לאור מה שהיה קיים, וכותב דו"ח המתאר את ממצאיו, שנשלח לממציא.
אם הממציא סבור שהבוחן טעה, הוא יכול להשיב לבוחן (במקרים המתאימים) ולהסביר מדוע בכל זאת מגיע לו פטנט. הממציא יכול גם לבקש לשוחח עם הבוחן טלפונית או להיפגש פנים אל פנים. בסופו של  דיאלוג בין הבוחן לממציא, מתקבלת החלטה סופית על ידי הבוחן האם לאשר או לסרב לרשום פטנט על האמצאה. על ההחלטה ניתן לערער לרשם הפטנטים.
 

אז הבוחנים מבינים בכל התחומים?

 
בהרבה, אבל לא בהכל. כדי להיות בוחן פטנטים צריך תואר בתחומי המדעים המדויקים או הנדסה. כל בוחן משויך לצוות מקצועי באחת מן הקטגוריות הבאות:
  • הנדסת חשמל - מהנדסי חשמל, אלקטרוניקה, אלקטרואופטיקה ומחשבים
  • הנדסת פיסיקה - פיסיקה יישומית
  • הנדסה ביו-רפואית - רפואה
  • הנדסת מכניקה
 

אני לא יודע לבחון פטנט....

 
אנחנו נלמד אותך!
תהליך ההכשרה של בוחן פטנטים אורך כשנתיים בהן הבוחן מוגדר כצוער. הצוערים עוברים קורס ובו הם מקבלים רקע כללי על עולם הקניין הרוחני והפטנטים, ולומדים לעומק את הקריטריונים לפיהם יש לבחון האם אמצאה הינה כשירה לפטנט. קריטריונים אלה קבועים בחוק הפטנטים ובתקנות הנלוות לו. בקורס הצוערים מתנסים התנסות ראשונית בקריאת ובחינת בקשות לפטנט בליווי צמוד של ראש הצוות שלהם או מדריך שהוא חבר מהצוות. לאחר סיום הקורס, הצוערים ממשיכים לבחון בקשות לפטנט בליווי צמוד של ראש הצוות ו/או המדריך, עד לסיום תקופת הצוערות וקבלת ההסמכה כבוחן פטנטים.
 

מה כולל תהליך הגיוס?

 
הגשת מועמדות נעשית דרך אתר נציבות שירות המדינה.
האתר כולל מנוע חיפוש המאפשר לאתר את המכרז הרלוונטי ולהגיש מועמדות. לנוחיותכם, צירפנו עבורכם (בתחתית העמוד) גם את פרטי המכרזים כפי שפורסמו באתר הנציבות. הגיוס מנוהל על ידי נציבות שירות המדינה ואורך כמה חודשים. בכל שלב, ניתן להתקשר למלי-אלמה, הממונה על ההון האנושי ברשות הפטנטים, בטלפון 073-3927266, לשאלות ובירורים. במהלך הגיוס יתקיים ברשות הפטנטים יום פתוח למועמדים, ובו ייפגשו המועמדים עם בוחני פטנטים, יינתנו הסברים נרחבים יותר על מהות העבודה, התנאים וכו'. על מועד היום הפתוח תינתן הודעה מתאימה בבוא העת.
 

איפה המשרה?

 
רשות הפטנטים נמצאת בגן הטכנולוגי במלחה, ירושלים, אבל זה לא צריך להרתיע. ברשות הפטנטים קיימת תוכנית עבודה מהבית לפיה עובדים שגרים מחוץ לירושלים, ובכפוף להמלצת הממונה, יכולים לעבוד באופן חלקי מהבית, ולא חייבים לבוא למשרד כל יום.
 

אתם נחמדים?

מאוד, כמו שאתה יכול לראות בסרטונים הללו:
לכל שאלה נוספת בדבר המשרה, אנא פנו לכתובת המייל: Patentim-HR@justice.gov.il
 
  • מטעמי נוחות, התוכן בעמוד זה נוסח בלשון זכר. בכל מקום בו יש פניה בלשון זכר, הכוונה גם ללשון נקבה.