גליון מספר 3 חורף תשע"ד
עורכת ראשית: עו"ד קארן שוורץ-אמיגה | עורך: עו"ד שוקי פרידמן | עורכת מדיה: עו"ד יעל שמחי

שניים רבים והתובע זוכה: פיצוי בגין פרסום מודעת דרושים מפלה

|24/11/2013|

​חברת השמה פרסמה עבור מרכז רפואי במגזר החרדי מודעת דרושים המיועדת אך ורק למועמדים מן המגזר החרדי. פנייתו של התובע המנהל אורח חיים חילוני להגשת מועמדות נדחתה, והוא פנה אל חברת ההשמה והמעסיק אשר הטילו את האחריות למודעה המפלה זה על זה. בסופו של דבר הוגשה תביעה נגד שני הגורמים, ובעקבות המלצת בית הדין הושג הסכם פשרה במסגרתו חויב כל אחד מהם לשלם פיצוי משמעותי לתובע. מקרה זה מלמד כי יש מקום לעמוד על זכויות לשוויון הזדמנויות בעבודה עוד בשלב הטרומי של פרסום מודעת דרושים.

שופט: ד"ר יצחק לובוצקי
לתובע: עו"ד תמיר בלנק
לנתבעת 1: עו"ד אייל לוי
לנתבעת 2: עו"ד יצחק אלה
 
חברת ההשמה פרסמה מודעת דרושים בעיתון "כל העיר פלוס" בזו הלשון:
"גולד – וורק, השמת כח אדם איכותי - למרכז גדול דרוש/ה מהמגזר החרדי בלבד – מנהל/ת שיווק, בניית מערך שיווק כללי והוצאתו לפועל, ניסיון בהובלת פרוייקטים גדולים, תואר ראשון בשיווק, יחסי ציבור, מדעי החברה."
התובע, אדם חילוני שהגיש מועמדות לתפקיד, נתקל בסירוב גורף, ופנייתו אף לא נשקלה. כאשר פנה שוב והציג עצמו כחרדי, הוא התבקש לשלוח קורות חיים.
בבירור שערך מצא התובע כי המודעה נועדה לגייס עובדים למרכז הרפואי "מעייני הישועה" בבני ברק. התובע שלח בקשות הבהרה לחברת ההשמה ולמרכז הרפואי, וכל גוף הטיל את האחריות בנוגע לפרסום המודעה בנוסחה כאמור על משנהו. לאור ההאשמות הצולבות, הוגש כתב תביעה הן נגד חברת ההשמה והן נגד "מעייני הישועה" בהתבסס על חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, תשנ"ח – 1988 (להלן: "חוק השוויון"). כאשר הוצגו הגרסאות הסותרות של הנתבעות בפני בית הדין לעבודה, ועוד בטרם שמיעת ראיות כלשהן, מצא כב' השופט לובוצקי לנכון להבהיר לשתי הנתבעות כי אין מקום לניהול ההליך, וכי על שתיהן לשלם פיצוי משמעותי לתובע. בסופו של יום הוסכם כי כל אחת מן הנתבעות תשלם לתובע פיצוי בסך של 10,000 ₪ בתוספת הוצאות משפט.
המקרה מלמד על תחולתו הרחבה של חוק השוויון, גם בעיני בית הדין, אף בשלב הטרומי ביותר של קבלה לעבודה - פרסום מודעות דרושים. חשוב כי גם מועמדים לעבודה בשלב מקדמי זה יעמדו על זכויותיהם, ויסייעו במאבק לצמצום תופעת האפליה מן היסוד.
 
ס"ע (ת"א) 21049-08-10 אומן נ' המרכז הרפואי "מעייני הישועה" ואח' (8.11.12)
תגיות: אפליה, שוויון הזדמנויות, מודעת דרושים