שאלות ותשובות

 
 • יכול להיות שבית משפט הורה למנות לך עורך דין, או שאתה פנית אלינו ואנחנו מינינו לך "עו"ד משלי".
  עורך הדין שלך אמור להיפגש איתך (במקום המגורים שלך, בבית הספר או במקום אחר כמו בית קפה. במקרים נדירים הוא ייפגש איתך במשרד שלו). הוא יברר איתך את הבעיה המשפטית שלך ויתן לך ייעוץ משפטי ועזרה משפטית ראשונה.
  אם כבר יש לך דיון בבית המשפט, עורך הדין אמור להיפגש איתך לפני הדיון, לבקר אותך במקום שבו אתה נמצא (בבית ההורים, בפנימיה, בבית חולים, בבית ספר או בגן או במשפחה האומנת). בנוסף, הוא אמור לשוחח, בהסכמתך,  עם כל גורם אשר אחר בחייך שאת/ה תרצה שהוא יפגש וישוחח איתם (ההורים שלך, קרובי משפחה, מורים או מטפלים אחרים או כל גורם אחר).
  על עורך הדין לספר לבית המשפט מה את/ה רוצה שיקרה, ואם צריך – לפנות לבית המשפט בשמך. עורך הדין חייב לפעול בכל הכלים החוקיים כדי לקדם את מה שאת הרוצה שיקרה, גם אם הוא חושב שמה שאתה רוצה אינו לטובתך. יחד עם זאת, תפקידו לייעץ לך מבחינה משפטית, ולהמליץ לך לגבי דרך הפעולה המשפטית הטובה ביותר, ובעלת הסיכוי הגבוהה ביותר להצלחה.
  עורך הדין שלך אמור להיות זמין וקשוב אליך, הוא אמור לתת לך את מספר הטלפון שלו כדי שתוכל ליצור עמו קשר מתי שתצטרך, והוא אמור להיות איתך בקשר, לפחות כל 6 חודשים (כל זמן שיש הליך בבית משפט), כדי לברר מה שלומך ואם אתה צריך סיוע או ייעוץ משפטי נוספים.
  עורך הדין אמור להראות לך את כל המסמכים שהוא מגיש לבית המשפט, אם אתה מבקש זאת ולעדכן אותך לגבי הדיונים שמתקיימים וההחלטות שמתקבלות.
 • אפוטרופוס לדין הוא עורך דין שמונה על ידי בית משפט כדי לייצג את טובתך, ולהציג את רצונך ועמדותייך, בבית המשפט. אם בית המשפט החליט למנות לך אפוטרופוס לדין, האגף לסיוע משפטי ימנה לך "עו"ד משלי", שישמש כאפוטרופוס לדין עבורך.
 • האפוטרופוס לדין שלך אמור להיפגש איתך לפני הדיון בבית המשפט, ולבקר אותך במקום שבו אתה נמצא (בבית ההורים, בפנימייה או במשפחה האומנת). בנוסף, הוא אמור לשוחח עם ההורים שלך, עם קרובי משפחה שקרובים אליך, עם מורים או מטפלים אחרים ועם כל גורם אחר שאת/ה תרצה שהוא ייפגש וישוחח איתו. 
  על האפוטרופוס לדין לספר לבית המשפט מה את/ה רוצה שיקרה. בנוסף, הוא צריך להמליץ לבית המשפט לגבי ההחלטה שהכי טובה עבורך, על בסיס מידע נוסף שהוא אסף לגביך ולגבי המשפחה שלך. ייתכן שאתה לא תסכים עם מה שהאפוטרופוס לדין יחשוב שצריך לקרות, לטובתך.
  אפוטרופוס לדין אמור להיות זמין וקשוב אליך, הוא אמור לתת לך את מספר הטלפון שלו כדי שתוכל ליצור עמו קשר מתי שתצטרך, והוא אמור להיות איתך בקשר, לפחות כל 6 חודשים (כל זמן שיש הליך בבית משפט), כדי לברר מה שלומך ואם אתה צריך סיוע או ייעוץ משפטי.
 • בית המשפט יכול להחליט למנות לך עורך דין או אפוטרופוס לדין, בהתאם לגיל שלך, לבגרות שלך או לנושא המשפטי.
  גם אפוטרופוס לדין וגם עורך דין הם עורכי דין שמתמחים בייצוג משפטי של ילדים ובני נוער ("עו"ד משלי"). יש שני הבדלים מרכזיים בין אפוטרופוס לדין לעורך דין:
  1. רק בית משפט יכול להחליט על מינוי אפוטרופוס לדין.
  לגבי מינוי עורך דין, במקרים מסויימים, גם אנחנו יכולים להחליט למנות לך עורך דין.
  2. אפוטרופוס לדין אמור להגיד לבית המשפט מה לדעתו ההחלטה הטובה ביותר עבורך, גם אם זה מנוגד למה שאתה רוצה. עורך דין חייב לייצג בבית המשפט את רצונך ועמדותייך בלבד, גם אם הוא חושב שהן מנוגדות לטובתך.
 • בית משפט לנוער הוא בית משפט מיוחד, שדן בעניינם של ילדים ובני נוער שמוגדרים כ"ילדים בסיכון". מטרת בית המשפט לנוער היא להגן על ילדים ובני נוער שנמצאים בסיכון ובמצוקה, ולהבטיח את שלומם והתפתחותם התקינה.
  בית המשפט לנוער עוסק בעניינם של ילדים מגיל יום עד 18 (לפעמים יותר), והוא עוסק גם בילדים שנמצאים במצב של סיכון או מצוקה וגם בילדים שעברו על החוק ומואשמים בפלילים.
  דיונים בבית משפט לנוער מתקיימים בדלתיים סגורות ואסור לאנשים שאינם קשורים לעניין להיות נוכחים בדיון, אלא בהסכמת השופט. כמו כן, אסור לפרסם פרטים מזהים לגבי קטינים (ילדים או בני נוער) שעניינם נידון בבית המשפט לנוער. מי שמפרסם פרט כלשהו לגבי הדיונים עובר עבירה פלילית.
 • ועדת תכנון טיפול והערכה היא ועדה שבה נפגשים עובדים סוציאליים משירותי הרווחה ואנשי מקצוע נוספים עם ההורים שלך ואיתך, כדי לדבר ולקבל יחד החלטות משותפות לגבי העתיד שלך.
  זכותך להגיע לוועדה, להשתתף בה ולדבר בה, בהתאם לגיל שלך ולרמת ההבנה שלך.
  אם יש לך כבר עורך דין או אפוטרופוס לדין, הוא יעזור לך להתכונן לדיון בוועדה, ילווה אותך לדיון ולאחר הדיון יסביר לך את מה שסוכם בועדה. אם אין לך עורך דין או אפוטרופוס לדין, את/ה יכול/ה לבקש ממבוגר שאת/ה סומכ/ת עליו להצטרף אליך לוועדה. זה יכול להיות מדריך בפנימייה, עובדת סוציאלית, מורה, יועצת או קרוב משפחה.
  את הוועדה מנהלת עובדת סוציאלית, שרושמת את עיקרי הדברים. זכותך לבקש ממנה עותק של המסמכים שחולקו בין המשתתפים וגם עותק של סיכום הדיון.